Da li ste znali da se i modna industrija smatra, naročito brza moda, jednim od najvećih zagađivača planete?
I dok svet i javnost vodi neprestane ekološke borbe na različitim frontovima, malo ljudi zna da je i modna industrija jedna od onih koje loše utiču na ekologiju čitave planete, svakodnevno.
Kako? Saznajte u nastavku…
Moda je lepa, ali njena pozadina nije. Iz tog razloga vam i prenosimo ovu priču, da probudimo svest o odgovornoj upotrebi iste.
Jeftinija odeća se pravi od fosilnih goriva. Jer, jedini način da se napravi tolika količina odeće koju danas težimo da proizvedemo jeste korišćenjem poliestera. A poliester je – fosilno gorivo.
Odbačenoj odeći potrebno je oko 200 godina da se potpuno razgradi, a ona sadrži opasne hemikalije i mikroplastična vlakna… Većina od 80 do 100 milijardi komada odeće – što je konzervativna procena – već završi spaljena ili na deponiji nakon samo nekoliko nošenja.
Na koji način moda šteti planeti?
“Mame” nas da kupujemo sve više i više
Modne keće i brendovi nas na različite načine “mame” da kupujemo u izobilju. Kada je „brza moda“ uzela maha krajem 90-ih i početkom 2000-ih, giganti brze mode su se fokusirali na lansiranje novih kolekcija umesto na dostupnost najprodavanijih proizvoda.
Imamo savet za vas – kako da pametno kupujete u svetu brze mode
Na ovaj način “obučili” su svoje kupce da ne razmišljaju pre nego što nešto kupe. Istina je da mnoge studije sugerišu da nas kupovina više stvari ne čini srećnijima na duže staze – zapravo, materijalizam je povezan sa povećanom usamljenošću, a usamljenost zauzvrat povećava materijalizam.
Istraživanje koje je sprovela dobrotvorna organizacija za zaštitu životne sredine Wrap, pokazuje da bi produženje veka odevnog predmeta za samo devet meseci moglo da smanji njegov uticaj na životnu sredinu do 10 procenata.