Kao redakcija koja daje sve od sebe da se odupre pukom praćenju trendova, trudeći se da ih filtrira i prilagodi zdravim potrebama savremenih žena, svesni smo pritiska koji svet mode i lepote pravi neprestano posredstvom društvenih mreža. Iz tog razloga u pomoć smo pozvali master psihološkinju i psihoterapeutkinju u edukaciji, Anđelu Lazić, koja će iskreno pokušati da u redovima koji slede objasni korene i važnost razumevanja trenda “that girl”.
Na društvenim mrežama sve češće se susrećemo s terminom “that girl” koji već neko vreme privlači pažnju, posebno među mlađim generacijama. Iako se na prvi pogled čini kao još jedan prolazni trend, njegova popularnost leži u činjenici da ističe pozitivnu promenu kroz konkretne korake samopoboljšanja. Poruka koju žele da prenesu je težnja ka boljem psihičkom i telesnom zdravlju.
Koncept “that girl” opisuje osobu koja ima organizovan život, redovno vežba, vodi računa o ishrani i mentalnom zdravlju, te aktivno radi na ličnom razvoju. Vizuelno, ovaj ideal često prati slika savršene jutarnje rutine, pisanje dnevnika, zdrava ishrana, fizička aktivnost – što sve odiše porukom discipline i brige o sebi. Trend ‘that girl’ stavlja poseban akcenat na estetski aspekt svakodnevnog života, naglašavajući harmoniju boja, uređenost prostora i vizuelnu privlačnost. Način na koji organizujemo obaveze, pripremamo obroke ili uređujemo svoj životni prostor, prema ovom trendu, ne treba da bude samo funkcionalan, već i estetski ugodan.
Lično ovaj fenomen posmatram s dvostrukim okvirom. S jedne strane, trend nudi inspiraciju i korisne savete za uvođenje zdravijih navika. Podseća nas na važnost doslednosi i kreiranja rutine koja doprinosi kvalitetu života . Mnogim ljudima ovakvi sadržaji mogu pružiti motivaciju, primer kako da izneme svoju rutinu u ciljubolje brige o sebi.
S druge strane, važno je osvrnuti se na pritisak koji ovakvi ideali mogu izazvati. Perfekcionizam, poređenje s drugima i osećaj da nismo dovoljno dobri ukoliko ne postignemo ovu vrstu ,,savršenstva’’, mogu biti pritisak. “That girl” trend često prikazuje idealizovanu sliku koja ne uzima u obzir stvarne izazove s kojima se suočavamo u svakodnevnom životu – od stresa i umora, do ograničenih resursa, vremena, trenutnih okolnosti, načina života…
Ono što je ključno jeste individualni pristup ovom konceptu. Niko ne mora postati “ta devojka” u njenom ,,savršenom’’ obliku jer tako nešto ne postoji. Umesto toga, možemo prepoznati šta u ovom trendu rezonuje s našim potrebama i kapacitetima, a zatim ga prilagoditi tako da postane alat za našu dobrobit, a ne izvor frustracije.
Savršena slika na mrežama: inspiracija ili nerealni standardi?
Kada pogledamo sadržaj povezan s trendom ‘that girl’ na društvenim mrežama, često zapažamo da se on oslanja na korišćenje skupih kozmetičkih proizvoda, život u estetski uređenim prostorima, upotrebu najnovijih tehnoloških uređaja i korišćenje poznatih brendova. Ovakvi prikazi mogu stvoriti pritisak i osećaj nelagodnosti, posebno kad naši životni standardi odudaraju od prikazanog. Upravo zbog toga ključno je da se pitamo – šta možemo uzeti za sebe iz ovog trenda i kako ga interpretirati na način koji za nas lično ima smisla.
Kako pronaći svoju meru?
Neosporno je da rutina i način na koji provodimo dane oslikava naš kvalitet života. Od čega se sastoji naš dan, šta nas ispunjava u toku dana, sitnice, navike…
Kada kažemo ‘’najbolja verzija sebe’’ zvuči kao konačna verzija koja je dostigla neki vrhunac u psihološkom razvoju. Međutim, da li je u životu zaista tako? Ili se razvijamo, menjamo i učimo tokom čitavog života?
Tvoja najbolja verzija nije ono što ti stvara pritisaki deluje nedostižno, već verzija u kojoj se osećaš dovoljno dobro takva kakva jesi- to je ono što bi bila tvoja lična definicija ‘’That girl’’.
Stvari koje odgovaraju tvom životnm stilu, mogućnostima i vrednostima. Zato je važno da podsećamo sebe da proveravamo kako se osećamo u vezi sa nečin što pratimo, da li nam stvara tenziju, da li se razlikuje dosta od našeg stila života, da li je nešto od toga način na koji volimo da ugodimo sebi, da li možemo da vidimo sebe u tome, da li ima zaista smisla za nas, da li bismo probali…
Rekla bih da smo ovaj trend usvojile na neki način, kroz odabir odeće, aktuelne stilove, tehnologiju, komunikaciju, uređivanje prostora, odabir stvari za kuću… I to je okej, dok biramo u tome ono što se nama lično sviđa, uklapa se u naš život i resurse.
Gde je kraj ličnog razvoja?
Lični razvoj je proces koji traje tokom čitavog života. Ako zanemarimo da tokom života učimo iz iskustva i menjamo se, manje su šanse da proverimo resurse koji su nam dostupni sada. Praćenjem trendova postoji rizik da upravo zanemarimo sebe ovde i sada jer smo fokusirani na to šta bismo sve menjali što suptilno šalje poruku da nismo dovoljno okej takvi kakvi jesmo.
Takođe, normalno je da se preispitujemo, menjamo ukus, istražujemo šta nam se sviđa, ne sviđa, ne znamo, a imam utisak da uticaj trendova na nas doprinosi pritisku da od sebe očekujemo odgovore odmah i da nije okej da se menjamo i istražujemo svoje želje i potrebe.
Andjela Lazić je sada već višegodišnja saradnica naše redakcije i master psiholog i psihoterapeut u edukaciji, trenutno na završnoj godini edukacije iz Relacione transakcione analize. Tokom svoje karijere, volontirala je kao psihoterapeut u savetovalištima “Pričajmo o tome” i “Siguran prostor”, gde je pružala podršku studentima i mladima. Nakon toga započela je privatnu praksu, posvećenu radu na različitim psihološkim temama. U svom radu, Anđela ističe značaj transparentnosti, stručnosti i podrške. Te vrednosti smatra ključnim i posvećena je njihovom negovanju kroz svoj rad u psihoterapijskoj praksi.
Nakon još jedne uspešne saradnje i gomile redova, zajedno ohrabrujemo naše čitateljke da pokušaju da pronadju pravu meru i svoju sopstvenu definiciju “that girl” fenomena, bez presije da prate trendove i menjaju ono što jesu po cenu gubitka ličnih vrednosti i zadovoljstva.