Foto: Pexels/Antonio Miguel Ocasio

Odgovaramo na pitanje – koja je ključna razlika između pojmova antikvitet, retro i vintage?

Početak
29/08/2024

Neupućeni ne prave razliku između pojmova antikvitet, retro i vintage (vintidž), ali ona zapravo postoji. Mi vam u današnjem tekstu donosimo odgovor na to pitanje.

Ponuda antikviteta, vintage i retro nameštaja, dekora, odeće i drugih sitnica nikada nije bila veća. Od supermarketa, specijalizovanih prodavnica, buvljaka do onlajn prodaje, starinski predmeti su pravi hit.
Sve je to rezultat trendova koji su popularizovali upotrebu antikviteta koji zaista daju šarm, toplinu i jedinstvenost prostoru i ličnom izrazu.

Ako ste i vi ljubitelj takvih stvari, onda pre kupovine treba da znate osnovnu razliku između antikviteta, vintage i retro stvari. Nemojte da vas zavara prazna upotreba reči, poput “vintage, novi sto za kafu” ili “starinska garderoba iz 1940-ih”, stvari na koje smo naišli pretražujući usluge preprodaje na mreži.
Ove stvari su lepe, ali novi sto za kafu ne može biti starinski, a orman iz četrdesetih će tek za nekoliko decenija biti starinski.

Foto: Pexels

Antikviteti
Jednostavnije rečeno, termin antikvitet odnosi se na predmete ili relikvije iz antičkih vremena, ili umetničko delo, komad nameštaja ili ukrasni predmet koji je star najmanje 100 godina. Većina zemalja je tako zakonom odredila uvoz i izvoz starina. Međutim, nemojte da vas ovo zavara, antikvarnice ne prodaju samo predmete koji su stari samo 100 godina, pa ako nameravate da kupite antikvitet, imajte ovo na umu.

Foto: Pexels/Pixabay

Vintage
Ovaj termin je rasprostranjeniji, ali šta tačno znači? Njegova definicija je još komplikovanija, a poreklo pojma je zapravo od vinogradarstva i pojma „vendage“, što znači „ubrano grožđe za tačno vreme berbe“. Jedna od alternativnih definicija je “period nastanka i proizvodnje” (na primer, starinski Mercedes iz šezdesetih) ili „trajanje postojanja, odnosno starost“. S obzirom na njegovu široku upotrebu, predmet koji opisujemo kao “vintage” treba da predstavlja eru u kojem je proizveden. Vintage može značiti da je predmet iz određene epohe, kao što je „50s vintage“, ali može da znači i da predstavlja najbolji kvalitet ili kvalitet koji povezujemo sa određenom erom. Jednostavno rečeno, to bi trebalo da bude predmet koji prikazuje najbolje od najboljih iz doba u kome je nastao.

Foto: Pexels/Pixabay

Retro
U našem jeziku ovaj izraz bi značio gledanje unazad, retroaktivno, retrospektivno. U ovom kontekstu, to bi bilo nešto što se odnosi na, oživljava ili predstavlja stil prošlog vremena. Retro nameštaj ne mora da bude star da bi dobio ovo ime, ali mora da izgleda kao da potiče iz prošlosti. Retro takođe može značiti da nešto nije dovoljno staro da bi bilo antikvitet ili vintage, ali pripada prošlosti i ne može se svrstati u kategoriju “moderno“.

Ostavite odgovor

Your email address will not be published.

NEWSLETTER

Prethnodni članak

Da li ste znali da se najveći lavirint u Evropi nalazi upravo u našoj zemlji?

Sledeći članak

Male zavisti – šta je to toliko čarobno u jutarnjoj kafi?

Ne propustite

Poruka nade – princeza Kejt najavila kraj hemoterapije dirljivim porodičnim videom

Princeza od Velsa oduševila je sve svoje obožavaoce dirljivim video snimkom kako

Izdvojili smo sveće koje mirišu luksuzno i čine ambijent još “toplijim”

Mirišljave sveće jedan su od proizvoda koji u naš dom unosi lepotu

Izdvajamo – najlepši kutci za kafu i užitak u kišnim danima pred nama

Opažam da je jesen više godišnje doba duše, nego prirode – Fridrih