Superćelijske oluje koje su se dogodile u julu 2023. opustošile su pojedine delove Srbije, a kako tvrde stručnjaci, u potpunosti je realno da se dogode i tokom ove sezone.
Šta su zapravo superćelijske oluje?
Ove snažne oluje, koju karakterišu ekstremno jaki vetrovi, grmljavina i kiša, ostavile su tokom prethodne letnje sezone pravile haos za sobom – čupale su drveće iz zemlje, kidale električne vodove, lomile prozore, uništavale krovove… a protutnjala je kroz Sloveniju, Hrvatsku, Bosnu i Hercegovinu i Srbiju za samo 12 sati.
Superćeliski oblaci, osim fascinatnog izgleda, karakterišu snažne uzlazne struje koje rotiraju unutar oblaka. Najčešće se javljaju u centralnim delovim SAD tokom proleća, kada su prisutna umerena ili jaka atmosferska polja vetra, vertikalne promene u pravcu ili brzini vetra i nestabilnost. Zato je bilo pravo čudo što je došla i do Balkana.
Stepen i vertikalna distribucija vlažnosti, nestabilnosti i vetrovi imaju značajan uticaj na tip oluje, uključujući i superćelijske. Generalno, superćelijske oluje definiše mezociklon ili područje rotirajućih, jakih uzlaznih vetrova unutar grmljavinske ćelije, koji utiču na nastanak, održavanje i jačinu oluje.
Krajnja forma superćelijskih oluja je vrtlog ekstremno jakog vetra koji na svom putu uzrokuje razaranje, odnosno tornado.
U Srbiji je zabaležen samo nekoliko puta, i to samo u Vojvodini, ali se njegova brzina i snaga ne mogu meriti sa tornadima koji se formiraju iznad Američkog kontinenta. Za njihov razvoj potrebna je prostrana ravnica bez velikih prepreka, što u Srbiji nije slučaj.
Ovaj tip oluja, piše Nacionalna okeanska i atmosferska administracija (NOAA), može trajati nekoliko sati, biti veoma intenzivna i prelaziti stotine kilometara neočekivano brzo.
Iako deluje kao nešto potpuno novo na našim prostorima, superćelijske oluje nisu tako retke u Evropi, a meteorolozi upozoravaju da bi zbog klimatskih promena mogle da postanu sve češće.
Kako da otkrijete sami da nam prete superćelijske oluje?
Ukoliko tokom juna meseca u Jadransko ili Egejsko more uđete bez potrebe da se prethodno “kvasite” i lepo pripremite za ulazak u vodu, odnosno ako tada njena temperatura bude dosta visoka (oko 26 stepeni), postoji velika verovatnoća da će se superćelijska oluja desiti.