Duga istorija piknika i ručno pravljenih korpi od javorovog drveta

Početak
30/04/2025

Reč “korpa” potiče od reči “hanapier”, što znači kutija za pehare. Koncept je došao iz Francuske preko Vilijama Osvajača u 11. veku.

Prenosive posude za vino od pruća su usvojene kao putničke korpe za osveženje, jer su duga putovanja često značila noćenja u kočijaškim gostionicama gde ukusna hrana nije uvek bila dostupna. Putnici su stoga nosili bolju hranu sa sobom u takvim korpama ili korpama Korpa za piknik je korpa namenjena za držanje hrane i posuđa za obrok na izletu. One danas već predstavljaju standardnu opremu kada se odlazi u prirodu. Tradicionalna korpa je napravljena od tkanog pletiva ili od javorovog drveta.

Foto: Pexels

Inovativna korpa za piknik stvorena za američke porodice davne 1953. godine (fotografija ispod), bila je dizajnirana da se pričvrsti na zadnjem delu porodičnog automobila. Ona je u sebi sadržala i male ugrađene kutije za led, kao i escajg.

Foto: Wikipedia/Public domain

Istorija piknika

Piknici su zaista počeli da doživljavaju svoj procvat tokom 18. veka. Kao omiljena razonoda aristokratije, bili su proglašeni isključivo za događaje u zatvorenom prostoru, održavane kod kuće ili u iznajmljenim sobama. Od posetilaca se zahtevalo da doprinesu nečemu pri dolasku, npr. mogli su da donesu jelo ili piće, ili da plate deo troškova. Baš kao i druge karakteristike salonskog života, ovakvi događaji bili su povezani sa razgovorom i duhovitošću – i, baš takvi, često su opisivani kao intelektualna prefinjenost.

Na većim okupljanjima, bilo je i muzike ili plesa – što je rezultiralo time da “piknik” može biti sinonim za bal ili zabavu, uz hranu i piće. Godine 1763, na primer, spisateljica Meri Kouk je rekla svojoj sestri da je bila na nekoj vrsti “Bala pretplatnika”, poznatog u Hanoveru kao “Picquenic”, a 1777. godine, romanopisac Kornelija Najt je u svom dnevniku napisala da je, tokom odmora u Tuluzu, bila na “pik-nik“ večeri i plesu.

Embed from Getty Images

Francuska revolucija je, međutim, sve promenila. Plašeći se za svoje živote, većina aristokratskih izletnika pobegla je u inostranstvo. Neki su otišli ​​u Austriju, drugi u Prusku, pa čak i u Ameriku; ali većina se usredsredila na Britaniju. Naseljavajući se prvenstveno u Londonu, često su imali nedostatak novca; ali su se trudili da održe svoj stari način života – i time su uveli piknik u Englesku. To je dovelo do dva važna događaja. Prvi – i najkraćeg veka – bio je taj što je u Londonu piknik postao manje prefinjen. To je bilo zahvaljujući grupi od 200 bogatih mladih frankofila, koji su – krajem 1801. godine – osnovali “Društvo Pik Nik”. Od svakog člana se zahtevalo da donese jelo (određeno) i šest boca vina. Kako je pisao “Tajms”, svaki se trudio da nadmaši ostale u luksuzu i troškovima. Posle večere, pevalo se, igralo i kockalo; ali glavna zabava je uvek bila predstava.

Embed from Getty Images

Tek početkom 20. veka piknik na otvorenom je prevladao nad piknikom u zatvorenom prostoru. Posebno u Engleskoj, razvoj novih vidova prevoza (vozova, bicikala i automobila) i ubrzanje društvenih promena učinili su seoski prostor dostupnim daleko većem delu stanovništva nego ranije.

Ostavite odgovor

Your email address will not be published.

NEWSLETTER

Prethnodni članak

Chloe Wine Collection – elegantne vinske flaše za luksuzne prolećne i letnje momente

Sledeći članak

Naša preporuka za putovanje vodi vas ka “Malom Beču”, gradu na samo dva sata od Beograda

Ne propustite

Više od sunčanja: Kako da vaš odmor postane avantura?

Odmor tokom leta je trenutak kada možemo da odemo na dužu pauzu

Nostalgičan tekst o letovanju koje je bilo prilika za odmor, a ne za dokazivanje

U vreme kada je “all inclusive“ tek dolazio iz kataloga, a selfi

Fotografije sinoćnjeg meseca iz različitih delova sveta dokazuju moć prirode

“Jagodičasti mesec” je zasenio noćno nebo u utorak uveče svojim neverovatnim narandžasto-crvenim