Naša preporuka za putovanje vodi vas ka “Malom Beču”, gradu na samo dva sata od Beograda

Početak
20/05/2025

Vikendi su idealno vreme za izlete sa porodicom ili prijateljima, dva-tri dana su sasvim dovoljna da obiđete neki manji gradić i upoznate novu kulturu, još ako taj grad nije mnogo daleko, to je dobitna kombinacija.

Upravo jedan od takvih gradova je Temišvar, ili bolje rečeno Mali Beč na balkanskom tlu.

Na samo sat i po vremena vožnje od srpske granice, smešten u zapadnom delu Rumunije, nalazi se Temišvar – grad koji iznenađuje svojom elegancijom, istorijom i duhom multikulturalnosti. Iako ga često zovu “Mali Beč”, ovaj grad ima svoju posebnu priču, utkanu u ulice popločane kaldrmom, barokne trgove i šarene fasade koje svedoče o vekovima različitih uticaja.

Već pri ulasku u centar grada, posetilac ima osećaj da se nalazi u nekoj od zapadnoevropskih metropola.

Elegantne fasade u pastelnoj paleti boja, pešačke zone prepune keafića, biciklista i uličnih svirača ostavljaju utisak savršeno uhodanog urbanog sklada.

Temišvar je prvi grad u Evropi koji je 1884. uveo električno ulično osvetljenje, što ga svrstava među pionire modernizacije na ovom kontinentu.

Tri glavna trga u starom jezgru – Trg slobode, Trg ujedinjenja i Trg pobede – svako na svoj način oslikava istorijske prekretnice kroz koje je grad prolazio.

Trg ujedinjenja, sa svojim zelenim površinama i dominantnom katoličkom katedralom, podseća na austrougarsku prošlost. S druge strane, Trg pobede čuva sećanje na revolucionarne dane iz 1989, kada je baš ovde počeo ustanak protiv režima Nikolaja Čaušeskua.

Temišvar je Evropska prestonica kulture 2023. godine, ali umetnost u ovom gradu živi mnogo duže od te titule.

Muzeji, pozorišta i galerije nude bogat program, dok se alternativna umetnička scena razvija u napuštenim industrijskim prostorima pretvorenim u kulturne centre. Jedan od najzanimljivijih je “FABER” – bivša fabrika koja danas okuplja dizajnere, muzičare i kreativce iz čitave Evrope.

Temišvar je dom Rumuna, Mađara, Nemaca i Srba, i ta raznolikost se ogleda u svemu – od jezika na natpisima, preko kuhinje, do brojnih festivala koji se održavaju tokom godine.

Ulica Fabric je mesto gde se ova različitost najviše oseća: ovde se mogu pronaći pravoslavne i katoličke crkve na nekoliko koraka jedna od druge, a mirisi langoša, sarmica i pite od jabuka mešaju se u neodoljivu kombinaciju.

Proleće i leto su svakako idealno vreme za posetu ovog gradića, a mi vam ga od srca preporučujemo.

Ostavite odgovor

Your email address will not be published.

NEWSLETTER

Prethnodni članak

Duga istorija piknika i ručno pravljenih korpi od javorovog drveta

Sledeći članak

Vodič kroz obnovljeni hotel “The Bristol” u kojem vaša priča postaje deo nasleđa

Ne propustite

Više od sunčanja: Kako da vaš odmor postane avantura?

Odmor tokom leta je trenutak kada možemo da odemo na dužu pauzu

Nostalgičan tekst o letovanju koje je bilo prilika za odmor, a ne za dokazivanje

U vreme kada je “all inclusive“ tek dolazio iz kataloga, a selfi

Fotografije sinoćnjeg meseca iz različitih delova sveta dokazuju moć prirode

“Jagodičasti mesec” je zasenio noćno nebo u utorak uveče svojim neverovatnim narandžasto-crvenim