Foto: Pexels

Trench kaput – istorija ikoničnog modnog komada koji nosimo tokom (svake) jeseni

Početak
13/09/2024

Jedan mit koji je dobro poznat o kaputima, jeste to da su ih nosili vojnici kroz blatnjave rovove (trench) tokom Prvog svetskog rata, kako bi zaštitili uniformu. Evoluirao je od vodootpornih koje su kreirali hemičari i britanski pronalazač Tomas Henkok (osnivač britanske Industrije gume) početkom 1820. godine.

Nesumnjivo, kaput je ranijih godina bio odraz i obeležje društvene razlike i klase, pa čak i u vojsci.

Ali, hajmo da se vratimo na početak. Donosimo vam istoriju ove vrste kaputa, koja vuče korene iz davne, već pomenute 1820. godine.

Foto: Pexels

Henkokov izum ovog kaputa prvobitno je imao ulogu da odbija kišu i bio je napravljen od gumiranog pamuka i namenjen za uniformisane muškarce, čije su aktivnosti uključivale jahanje, pucanje, pecanje, aktivnosti na otvorenom i vojnu službu. Kako je tehnologija evoluirala, gumeni deo je postao prozračniji, sa namerom da se korinici manje u njemu znoje i da bolje odbija vodu.

Foto: Wikipedia/Public domain

Godine 1853, krojač iz Mejfera po imenu Džon Emari razvio je kabanicu, koju je proizveo pod imenom svoje kompanije Akuascutum (od latinskog, što znači „voda” i „štit”). Tomas Barberi (Burberry), mladi draper iz Hempšira, sledio je taj primer 1856. osnivanjem svoje kompanije. Zaštitom od vremenskih prilika pojedinačnih niti pamuka i vunenih vlakana, a ne gotovog tekstila, Burberijeva „gabardin“ tkanina, napravljena 1879. godine, pokazala se popularnom među istraživačima, avijatičarima i drugim avanturistima.

I Akuascutum i Burberry kompanije u to vreme preuzimaju zasluge za kaput iz Prvog svetskog rata, ali istina je da su dve firme pomogle popularizaciji kaputa koji već postoji, prilagođavajući ga za vojnu upotrebu. Kompanije Burberry i Akuascutum kaputi su bili skupi, pristupačni samo za dobrostojeće ljude, ali jeftiniju verziju su prodavali brojni drugi trgovci – što je slučaj i danas.

Film “Casablanca”; Foto: Wikipedia/Public domain

Iako su ga nosili i oficiri tokom Drugog svetskog rata, kaput je počeo da gubi svoj naočiti vojni uticaj 1940-ih, jer je dospeo do Holivuda koji počinje da ga “romantizuje”.

Zamenivši imidž vojnika i policajca imidžom brzogovorećeg novinara, uglađenog gangstera, čuvanog detektiva, poletnog špijuna i zavodljive fatalne žene, Holivud je pomogao da kaput uđe u svakodnevnu, neizostavnu garderobu.

Nošen u nekim od najpoznatijih scena u istoriji filma – Hamfri Bogart u Kazablanki (fotografija iznad), Odri Hepbern u Doručku kod Tifanija (fotografija ispod), Marlen Ditrih u A Foreign Affair, Meril Strip u Krameru protiv Kramera – trench (rov) kaput je postao sinonim za neustrašive muškarce i vrlo pametne žene.

Foto: Wikipedia/Public domain

Danas ove kapute ponovo popularizuju modne kuće kao što su Martin Margiela, Rei Kavakubo i Jean-Paul Gaultier i naravno – Burberry.

Ostavite odgovor

Your email address will not be published.

NEWSLETTER

Prethnodni članak

Deset dizajnera koji oblikuju savremenu modu Amerike

Sledeći članak

Pred-jesenja kolekcija srpske modne kuće podseća na važnost elegancije i ženstvenosti

Ne propustite

Yves Saint Laurent – čovek koji nije ni slutio da će ga moda učiniti besmrtnim

– Tokom godina shvatio sam da je najvažnija stvar kod haljine, žena

Eleanor Lambert, najjače žensko ime u istoriji američke mode

Eleanor Lambert (10. avgust 1903 — 7. oktobar 2003) bila je američki

Modne revije nekada: Vanvremenski komadi nošeni od strane pravih dama

Jedina moda koju priznajmo je ona koju su sledili i sami osnivači