Tragična karijera umetnice iz Pariza – ko je bila Marija Kalas?

Početak
16/09/2023

Marija Kalas, najbolja pevačica 20. veka preminul je sama u svom stanu u Parizu, 16. septembra 1977. godine.

Istina o životu grčko-američke dive, koja je rođena kao Marija Ana Cecilija Sofija Kalogeropulu, i to na današnji dan (16. septembar) 1977, razotkrivena je u nedavno objavljenoj knjizi koja otkriva šokantne detalje o tragičnom privatnom životu jednog od najvećih operskih soprana svih vremena.

Čak i 40 godina kasnije, njena svetlost nije izbledela… odnosno, danas je možda i još slavnija nego pre (što nije redak slučaj). Mnogobrojni snimci nastavljaju da inspirišu njene kolege i ljubitelje opere. Mi koji nismo imali privilegiju da je slušamo i uživamo u njenoj veličanstvenosti uživo, možemo danas da se približimo njenom radu uz pomoć Warner Classic-a i njihovog projekta obnavljanja njenih snimaka koji su ujedno i njeno nasleđe.

Foto: Wikipedia/Public domain

2014. su objavili snimke iz studija, iz 1953-1958 godine. Kvalitet zvuka bio je izuzetno poboljšan u poređenju sa ranijim. Još veći tehnički trijumf je bio kada je 20 kompletnih opera snimljeno uživo između 1949. i 1964. godine, i 5 recitacija na bluray-u. Tu se nalazi i raskošna knjiga od 216 stranica koja sadrži sve detalje i na desetine fotografija, koja je za ozbiljnog kolekcionara daleko vrednija nego 20 opera i 12 njih koje nikada nisu bile snimljenje. One sadrže Verdijev “Nabucco” i “Macbeth” i Donizzeti-jevu “Anna Bolen”, operu koju je Kalas maltene otkrila, i danas je veoma popularna. Tu se nalazi takođe i redak primer njene izvedbe Wagner-ovih performanci (koje su naštetile njenim glasnim žicama). Snimci koji su emitovani uživo puni su umetničkih trijumfa i prikazuju Kalas mnogo strastveniju nego sto je ikad bilo moguće. Njenu Lisabonsku Traviatu iz 1958. kritičar John Staene, je nazvao “vrhuncem umetnosti velike pevačice i glumice”.

Foto: Wikipedia/Public domain

Ovi snimci se završavaju veoma dirljivo, njenom Toskom u Covent Garden-u iz 1964. godine, koju je vodeci kritičar iz Velike Britanije opisao kao “Iskustvo na koje se godinama čeka”. Poslednji operski nastup Marije Kalas (Maria Callas), je bio naredne godine, takođe u Covent Garden-u kada je imala samo 41. godinu.

Zdravstveno stanje

– Pronašla sam neurologa koji ju je lečio pre nego što je umrla. Kalasova je patila od neuromišićnog poremećaja, sa simptomima koji su se prvi put pojavili 1950-ih, ali su je doktori tada opisali kao jednostavno “ludu”. Ovo takođe objašnjava kako je izgubila glas, što je praktično okončalo njenu karijeru – otkrila je autorka knjige u tužnom raspletu priče jedne od najvećih svetskih operskih legendi, prenosi Greek reporter.

Njena karijera je ujedno bila i trijumf i tragedija…

Ostavite odgovor

Your email address will not be published.

NEWSLETTER

Prethnodni članak

“Opera na vodi” – melodije iz holivudskih filmova obogatile Beograd

Sledeći članak

Koga je sve voleo Laza Kostić?

Ne propustite

Život Brigitte Bardot opisan u dokumentarcu koji će uskoro ugledati svetlost dana

Uz Merilin Monro, Brižit Bardo (Brigitte Bardot), popularna BB, bila je neprikosnoveni simbol seksepila pedesetih i

O Dušku Radoviću – novinar koji je durbinom iz redakcije posmatrao ulice Beograda

Ja jesam mali čovek sa radija, ali nisam onaj koji se pali

Trio Klavis, vrhunski kamerni ansambl iz Austrije, otvara 11. beogradski SAXperience

Belgrade SAXperience, jedan od vodećih festivala saksofona u regionu, ove godine svečano