Pogledajte urbanistički plan iz 1912. godine koji prikazuje kako su Terazije mogle da izgledaju – potpuna suprotnost od današnjice

Početak
25/03/2025

Početkom 19. veka, kada je beli grad bio varošica i protezao se od Savamale, Obilićevim vencem, Stambol-kapijom pa sve do Dunava i brojao tek oko 6.000 stanovnika, Terazije, danas glavna saobraćajna arterija prestonice, bile su neprepoznatljive.

U nastavku ovog teksta pročitajte nešto više o starom urbanističkom planu iz 1912. godine i pogledajte fotografije koje jasno prikazuju kako su Terazije imale potencijal da izgledaju.

Po mišljenju mnogih, daleko lepše od onoga kakve danas poznajemo…

Neostvareni plan belgijskog arhitekte

Nažalost, ni do dana današnjeg Beograd nema reprezentativne trgove, raskošne fontane, monumentalne spomenike. Razlozi su verovatno česti sukobi, nasilne smene režima, kao i uvek akutni nedostatak novca. Međutim, u skicama urbanista ostali su planovi koji bi, da su ostvareni, promenili Beograd. Najhrabriji u ovom okršaju bio je Belgijanac francuskog porekla Alban Šambon, koji je pre više sto godina, 1912. godine izradio prvi proevropski plan Varoši glavnog grada tada Kraljevine Srbije.

Kao pristalica istoricizma, odnosno eklekticizma, a pod utiskom grandioznih rešenja u velikim gradovima Evrope, Šambon je predlagao da Terazije, Slavija i Tašmajdanski park postanu najreprezentativniji delovi grada.

Koncept je radio na osnovu geodetskog plana iz 1909. godine. Po njegovom rešenju, sa Terazija je prema Savi trebalo da se spušta kaskadna fontana. To je, istovremeno, i prvo rešenje koje je predviđalo urbanističku sintezu centra grada i padine prema reci, što će u kasnijim decenijama biti jedan od najvećih izazova za generacije urbanista. Šambon je, zapravo, pokrenuo priču o Terazijskoj terasi koja ni do danas nije dobila svoj srećni epilog. Inače, na mestu današnje palate Albanija on je predlagao izgradnju glavne pošte.

U nastavku pogledajte fotografije na kojima se jasno vidi kako bi Terazije izgledale da je ovaj urbanistički plan usvojen.

Bonus video: Stari Beograd, snimak iz 1932. godine

Slične vesti i još zanimljivosti možete pročitati u našoj rubrici Beograd kakav (ne)pamtimo.


Ostavite odgovor

Your email address will not be published.

NEWSLETTER

Prethnodni članak

Pogled na jedan od najlepših stilova u domaćoj kinematografiji – odeća iz serije “Ranjeni orao” budi večitu inspiraciju za elegancijom

Ne propustite

Na današnji dan pre 117 godina “rodio se” hotel Moskva – prelistajte našu arhivu starih fotografija ovog kultnog zdanja

Prelepa građevina na Terazijama imala je čak dva svečana otvaranja – jedno, 14. a

Lično gasio požar, Beograđanima davao svoj broj telefona – priča o najvoljenijem gradonačelniku

Branko Pešić ostao je upamćen kao verovatno omiljeni gradonačelnih Beograda, ne samo

Da li znate šta spaja čuvene Rokfelere, Milenu Dravić, Nebojšu Glogovca i Moma Kapora?

Od trenutka kada se u svom punom sjaju i raskoši predstavio Beogradu