Foto: Stevan Kragujevic,

Lično gasio požar, Beograđanima davao svoj broj telefona – priča o najvoljenijem gradonačelniku

Početak
02/08/2024

Branko Pešić ostao je upamćen kao verovatno omiljeni gradonačelnih Beograda, ne samo zbog onoga što je izgradio, već i zbog svog otvorenog, prijateljskog i komšijskog odnosa sa sugrađanima.

Posle rata je samoinicijativno prepustio kafanu svog oca gradu, tokom vršenja funkcije u vrhu vlasti je odbio da se preseli u stan ili neku od vila na Dedinju kako to inače biva i umesto toga do kraja života živeo u skromnoj porodičnoj kući u Zemunu. 

U nastavku pročitajte više o njemu i njegovom životu

Pešić je bio na čelu Beograda devet godina tokom kojih su izgrađeni Palata Beograd, poznata kao “Beograđanka”, Mostarska petlja, auto-put kroz grad, most “Gazela”, Terazijski tunel, osnovane kulturne manifestacije kao što su FEST i BITEF, i izgrađeni brojni sportski objekti i bazeni – gotovo na svakoj opštini.

Za vreme njegovog mandata stvorile su se ideje o kojima se i danas govori – plan spuštanja grada na reke ili Beograd na Savi, plan izgradnje železničkog čvora i plan Beogradskog metroa.

Ipak, možda još i više od činjenice da je bio čovek koji je u vreme socijalizma bio najduže na funkciji prvog čoveka Beograda, značajno je to što je Branko Pešić uživao poštovanje i poverenje Beograđana. On je iskreno verovao u komunizam i nikada nije dozvolio da ga vlast promeni. Njegovi savremenici kažu da je radio danonoćno, i da je znao u sred noći da pozove telefonom direktore ili zaposlene  ako bi se desilo da nestane struje ili ako ne rade ulične sijalice tamo kuda je prošao. Dokaz koliko su ga Beograđani voleli je i neobičan poklon koji je dobio 1. oktobra 1972. godine – za 50. rođendan. Knjigu velikog formata Pešiću u čast napravile su zajedno 23 najznačajnije javne ličnosti tog vremena.

Svaku stranicu je ispunio jedan velikan – slikari Petar Lubarda, Mario Maskareli, Mića Popović oslikali su ili lepili crteže na stranice knjige. Pesnici su za Pešića skovali nove ili prepisali svoje pesme – Desanka Maksimović, Ljubivoje Ršumović, Brana Crnčević. Kompozitor Voki Kostić je ispisao note, a Duško Radović napravio je humorističku vest iz crne hronike s početka teksta o nepočinstvima maloletnog B. P.

Među autorima su i glumci Miodrag Petrović Čkalja, Ljuba Tadić, Mira Stupica, Milena Dravić, Dragan Nikolić i karikaturista Dušan Petričić. Ta knjiga se zajedno sa njegovom zaostavštinom odnedavno čuva u Udruženje za kulturu, umetnost i međunarodnu saradnju “Adligat”.

NEWSLETTER

Prethnodni članak

Za sebe kažu da su ponosni Beograđani: koje slavne ličnosti su rođene i odrasle u prestonici?

Sledeći članak

Donosimo vam priču o Vlajku Kaleniću, čoveku u čiju čast je podignuta pijaca na Vračaru

Ne propustite

Prefinjenost jedne države – da li ste znali da je Orient Express prolazio kroz Jugoslaviju?

Kada se jednog zimskog jutra 1885. godine oštar fijuk železničke pištaljke pročuo

Kako je nekada izgledala obnovljena Palata nauke i šta se nalazilo u tom zdanju?

Zdanje na uglu Kralja Milana i Kneza Miloša iz 1924. godine promenilo

Prva kafana u Evropi nalazila se u Beogradu 1522. godine, a mi vam donosimo priču o njoj

Prema istorijskim zapisima, prva kafana u Beogradu otvorena je 1522. godine na