Druga sezona serije American Crime Story koja je predstavljena sada već davne 2017. godine i dalje izaziva jednako zaprepašćenje. Naime, u njoj je detaljno prikazano ubistvo svetski poznatog dizajnera.
Edgar Ramirez (Édgar Ramírez) koji tumači lik Đanija Versaća (Gianni Versace), istakao je jednom prilikom da se serija ne fokusira u potpunosti na istragu, već i na greške koje su napravljene tokom iste.
Riki Martin (Ricky Martin) koji igra Versaceovog partnera Antonia D’Amica (Antonio D’Amico) otkriva da veza između ubicinih žrtvi i dalje zbunjuje ljude: “Ljudi su bili prestravljeni. Činjenica da je taj čovek ubijao gej muškarce… I dalje neki ne razumeju zašto se to dogodilo baš Đaniju”
U nastavku pogledajte trejler:
Kako je ubijen Gianni Versace?
Đani je uobičajeno svaki dan slao asistneta ujutru po kafu i novine, ali iz još nepoznatih razloga, tog 15. jula 1997. godine, odlučio je da ipak ode sam. Žena koja ga je uslužila tog jutra, kasnije je izjavila da joj je Đani delovao “sumnjivo”: Šetao je napred i nazad pre nego što je ušao u lokal da uzme kafu, kao da je znao da ga neko prati. Uzeo je novine i ubrzanim korak krenuo ka svojoj vili.
Embed from Getty ImagesUbijen je na stepenicama kuće u Majamiju. Neki svedoci tvrde da je Versace otvarao kapiju kada mu je s leđa prišao mladić u dvadesetim godinama i upucao ga dva puta u glavu… Drugi svedok ipak tvrdi da je bilo borbe, odnosno da je delovalo kao da se kreator i napadač poznaju i da su se borili oko neke torbe, kada je pištolj iznenada opalio.
Embed from Getty ImagesSa stepenica ispred vile, ubica je pobegao istog trenutka. Kasnije je pronađen automobil kojim je pobegao, a koji je ukrao od jedne od svojih žrtva. Policija je uzaludno tragala za njim danima. Osam dana nakon ubistva kreatora, ubica je i sam sebi oduzeo život. Istražitelji su pretresli mesto samoubistava, ali nisu pronašli ništa što bi moglo da odgonetne misteriju zbog čega je upravo slavni Đani bio meta.
Ime i prezime zločinca vrlo brzo je otkriveno javnosti. To je bio Endru Kunanan, ali motiv ni dan danas nije poznat.
Embed from Getty ImagesVersace je bio najpozanatija žrtva Endrua Kunanana, ali ne i jedina. Zapravo, Kunanan je bio serijski ubica za kojeg je FBI tragao nedeljama unazad kao najtraženim begunacem odgovornim za četiri brutalna ubistva širom zemlje.
Misterija
U danima nakon Đanijeve smrti, kružile su glasine da je Kunanan upoznao kreatora početkom devedesetih u jednom noćnom klubu u San Francisku. FBI je potvrdio da je to jedna od mogućnosti, ali priroda njihovog odnosa, ako su se zaista poznavali, ostala je misterija.

Kako je nastala modna imperija?
Uprkos protivljenju svoga oca, Đani se početkom sedamdesetih godina otisnuo u Firencu, da bi otpočeo karijeru u modnom biznisu. S obzirom na to da je prethodno napustio studije arhitekture, nije imao nikakvo formalno obrazovanje iz oblasti dizajna, ali je poneo veliko iskustvo iz salona svoje majke. Donatela je upisala italijansku književnost u Firenci, a vikendom je navraćala u Đanijev modni studio. Đani se potom preselio u Milano, a Donatela je odmah po završetku studija krenula za njim. U Milanu su jedno vreme delili stan. Đani je radio za mnoge poznate milanske kuće, ali je, kada mu je bilo 32 godine, uz nagovor svog starijeg brata Santa, odlučio da osnuje sopstvenu kompaniju. Santo, diplomirani ekonomista, napustio je svoj posao računovođe u rodnom Ređiju da bi pomogao mlađem bratu. Preduzeće “Gianni Versace” osnovano je 1978. godine, a potom je u milanskoj Via dela Spiga otvorena prva prodavnica s prvom ženskom kolekcijom. Prodaja je bila dobra, ali ne spektakularna. Ipak, Versaće je imao sreće, jer je tajming bio savršen. Baš u to vreme, Milano se nametao kao svetska prestonica mode i uspeh je brzo došao.
Prepuštajući modele svedenih linija i neutralnih boja kreatorima kao što je Đorđo Armani, Versaće je osvojio svetske modne stranice provokativnim krojevima i upadljivim bojama. Svojim kreacijama ispitivao je ustaljene granice seksualnosti i dobrog ukusa. Tokom osamdesetih godina definitivno se ustoličio kao omiljeni dizajner mladih i bogatih rok i pop zvezda, glumaca i članova kraljevskih porodica. Večernje haljine iz ateljea Versaće, prodavane su u proseku po ceni od 15.000 američkih dolara.
Nastavak o istoriji modne kuće Versace pročitajte na OVOM linku.