Foto: LA VIE EN ROSE

Francuzi su bili ogorčeni staklenom piramidom u srcu Luvra – evo ko ju je napravio i zbog čega

Početak
01/09/2024

Luvr je jedna od najposećenijih znamenitosti Pariza, a godišnje ga poseti oko 9,3 miliona ljudi. Razlog popularnosti krije se u kolekciji od oko 35 hiljada neprocenjivih umetničkih dela i antikviteta, koji datiraju od 6. veka pre nove ere do 18. veka.

OPŠTE

Muzej Luvr se nalazi u Palati Luvr koja je začeta izgradnjom tvrđave u 12. veku za vreme vladavine Filipa II. Ova građevina je više puta proširivana i tako se formirala Palata Luvr koja je služila kao francuski dvor. Godine 1682. Luj XIV je odabrao dvorac u Versaju kao svoju rezidenciju, dok je Luvr ostao mesto gde je bila izložena kraljevska kolekcija umetničkih predmeta. Od 1692. tu je smeštena zbirka antičkih skulptura. Iste godine u Luvru je počela da radi Kraljevska akademija slikarstva i skulpture.

Zbog strukturnih problema, Luvr je bio zatvoren od 1796. do 1801. Za vreme Napoleona kolekcije su se znatno uvećale i muzej je čak dobio njegovo ime – Musée Napoléon, a posle njegovog poraza mnoga opljačkana dela su vraćena prvobitnim vlasnicima. Kolekcija je obogaćena za vreme Luja XVII, nakon čega se neprestano širila poklonima i donacijama. 

Za vreme Francuske revolucije Nacionalna skupština Francuske odredila da Palata Luvr treba da služi kao muzej u kome će se izlagati nacionalna remek-dela. Najzad, 1971. Luvr otvara svoja vrata svetu, kada je bilo je izloženo 537 slika koje su pripadale konfiskovanoj kraljevskoj i crkvenoj imovini. Danas, u muzeju je izloženo skoro  13.5000 predmeta iz perioda praistorije do 19. veka.

NASTANAK STAKLENE PIRAMIDE

Staklena piramida Luvra sagrađena je naknadno, 1989. godine i visoka je 21 metar. Napravio ju je Jan Ming Pei, prvi arhitekta koji nije Francuz, a da je radio na Luvru. Spekulisao se da Francuzi imaju problem sa njegovim nacionalnim identitom, jer su vrlo oštri u viđenju da je svaka vrsta njihove umetnosti neprevaziđena, a njegovo delo im nije bilo omiljeno jer su smatrali da narušava autentičnost palate.

On je želeo da piramida bude po ugledu na one iz Egipta i primer tradicionalne francuske arhitekture.

Kada se govori o piramidi Luvra, ljudi uglavnom misle na staklenu srukturu u glavnom dvorištu, ali zapravo ih ima čak pet kroz ceo muzej. Mnoge je zadivila činjenica su su proporcije glavne staklene piramide istih proporcija kao Velike piramide u Gizi, što je jedan od načina da naglase koliko im je značajna kolekcija egipatskih antikviteta.

Baza piramide teži 105 tona i sadrži podrazumevane aluminijumske konstrukcije u građevinarstvu koje su poduprete sa čak 95 tona čelika.

Danas je ono simbol Pariza i jedno od omiljenih konstrukcija turistima čiji je broj naglo skočio od 1989. kada je piramida izgrađena. Zbog 666 staklenih panela koje sadrži, stekla je posebnu pompu, mada zvanično potrvđuju da ih je 673.


Ostavite odgovor

Your email address will not be published.

NEWSLETTER

Prethnodni članak

Kultni fiksni telefon bio je patent Jugoslovena, koji zbog jedne greške od njega nije zaradio ni dinar

Sledeći članak

Tramvaj stariji od beogradskog saobraćao je decenijama u najsevernijem srpskom gradu

Ne propustite

Otkud Francuz u Zemunu i kako je “odgovoran” za postojanje današnjeg Soko Štarka?

Jedna od omiljenih nam čokolada jeste “Najlepše želje”, koja dolazi iz fabrike

Tramvaj stariji od beogradskog saobraćao je decenijama u najsevernijem srpskom gradu

Građani su se ponosili njime, a danas pojedini stariji sugrađani i dalje

Kultni fiksni telefon bio je patent Jugoslovena, koji zbog jedne greške od njega nije zaradio ni dinar

Telefon Iskra ETA 80 je model telefona koji je 1978. godine dizajnirao