U zavičaju nije našao razumevanja za svoj izum, zbog čega odlazi u London gde ga ubrzo patentira i počinje da proizvodi. Za svega deset godina cela Evropa šišala se njegovom mašinom, a on se izuzetno obogatio i dobio plemićku titulu od engleskog kralja.
Ovako započinjemo priču o berberinu Nikoli Bizumiću – Srbinu koji je izumeo mašinicu za šišanje, popularnu “nularicu”. O njemu verujemo da malo ko zna, te smo zbog toga u nastavku ovog članka pripremili nešto više o njegovom životu i radu.

Život i stvaralaštvo Nikole Bizumića
Nikola Bizumić je rođen u siromašnoj porodici u Neradinu 1823. godine. Posle školovanja u rodnom mestu otišao je u Irig da uči berberski zanat. U Irigu je došao na ideju da konstruiše mašinu koja bi unapredila berbersku delatnost, odnosno ubrzala postupak prilikom šišanja. Kod svog majstora nije naišao na razumevanje, pa ga je napustio i prešao u Rumu, gde je 1836. godine položio kalfenski ispit. Ni tu nije naišao na razumevanje i podršku niti je uspeo da pribavi 100 forinti da bi napravio i patentirao svoju zamisao.

Gotovo praznog novčanika napustio je zavičaj 1855. godine i otišao u London. U Londonu je našao finansijere za svoj izum koji je ubrzo počeo da se proizvodi i izvozi. Već 1865. su berbernice širom Evrope za šišanje koristile izum Nikole Bizumića.
Upotreba ručne mašinice za šišanje je opala sa pojavom električne mašinice za šišanje.
Nikola Bizumić je u Ujedinjenom Kraljevstvu bio poznat pod imenom Džon Smit (engl. John Smith). Zbog zasluga i poslovne preduzimljivosti dobio je plemićku titulu. Preminuo je 1906. godine kao veoma bogat čovek.

Bizumić se nije ženio i nije imao potomke. Svoje ogromno bogatstvo u testamentu je ostavio rođacima do šestog kolena. Ali, pitanje nasleđa ostalo je sve do danas nerazjašnjeno. Niko od naslednika nije dobio taj novac. Prema nekim podacima, Moša Pijade i Petar Karađorđević, pokušali su da naslednicima omoguće da dođu do nasledstva, ali bez uspeha. U rodnom selu Nikole Bizumića danas čak postoji priča da Englezi neće da daju novac naslednicima, jer bi u tom slučaju britanska banka bankrotirala (s obzirom da je u pitanju suma od nekoliko stotina miliona funti).