Lenjost se svrstava u osobinu koja može naškoditi individui, ali i ljudima sa kojima je ona bliska, a koji zavise od nje. Itekako se svrstava u problematičnu i nimalo praktičnu osobinu. Ipak, lenjost je samo jedan kraj štapa. Na drugom kraju se nalazi radoholizam.
Na rad se, naravno, gleda pozitivno, jer i jeste. Donosi prihod, svrhu i poziciju u društvu, pokazuje da ste vredni i marite za sebe i svoju porodicu. Sigurno ste već čuli da prekomerni rad loše utiče na zdravlje pojedinca i njegov odnos sa bližnjima. Radoholizam može biti loš kao i lenjost. Novac i materijalna obezbeđenost ne zamenjuju nedostatak pažnje prema porodici, prijateljima i partneru, kao i lični odmor kako bi se normalno funkcionisalo.
Radoholičar se najčešće postaje iz prevelike ambicije za novcem, položajem, ili ugledom koji posao daje. Takođe, prisutan je i veliki strah od osude, da će ih nazivati lenjima ako ne rade konstantno, bez obzira na okolnosti, više nego što se od njih zahteva.
Karakteristike radoholizma:
- iscrpljenost i neispavanost;
- promene raspoloženja, razdražljivost;
- osoba misli da taj posao može obavljati isključivo sama;
- zdravstveni problemi;
- izbegavanje odmora;
- neposvećenost ličnim interesovanjima i hobijima;
- zapostavljanje porodice i partnera
Radoholičar najčešće poriče sve fizičke i mentalne simptome koji ukazuju na iscrpljenost i loš uticaj prekomernog rada. Smatraju da je rad njihov odmor i da tako odlično funkcionišu.
Posao je sastavni deo života. Pogotovo kada radite posao koji volite i obavljate ga sa zadovoljstvom, to zaista može predstavljati vrstu uživanja koja vas uz to i materijalno obezbeđuje. Ipak, morate mudro balansirati i uzeti u obzir odnose sa bliskim ljudima, aktivnostima koje vas ispunjuju i van posla, kao i fizički odmor i san.
Radite da biste živeli kako želite i zaslužujete, a ne obrnuto!