Mihailo Petrović: Tri važna Srbina koja dele isto ime i prezime – novinar, matematičar i prvi srpski pilot

Početak
02/02/2025

Srbija je oduvek bila zemlja velikih umova, koja je do sada iznedrila mnoga poznata imena. Složićete se sa nama da je retko da se u istoriji neko ime i prezime ponovi, a pritom da osoba koja ga ponese opravda isto i stekne veličinu svog prethodnika.

Međutim, jedan primer toga jeste Mihailo Petrović – ime i prezime koje se pojavilo u našoj istoriji čak tri puta, a sva tri čoveka zadužila su ovu zemlju i učinili nas ponosnima. U nastavku ovog teksta donosimo vam njihove opširne biografije.

NOVINAR MIHAILO S. PETROVIĆ

Foto: Wikipedia/Javno vlasništvo

Mihajlo S. Petrović, jedan od najistaknutijih novinara 20. veka, bio je ne samo pažljiv posmatrač i zapisivač važnih istorijskih trenutaka, već i strastveni istraživač novinarstva i istorije Beograda. Rođen 1901. godine u Brzoj Palanci, Petrović je svoju novinarsku karijeru započeo u mladosti, a do iznenadne smrti 1949. godine ostavio je dubok trag u razvoju novinarstva u Jugoslaviji.

Rani život i obrazovanje

Petrović je odrastao u turbulentnim vremenima. Kao mladić, tokom Prvog svetskog rata, sa porodicom je prešao Albaniju, a kasnije nastavio školovanje u Francuskoj, gde je stekao obrazovanje i kulturno iskustvo koje će kasnije oblikovati njegov novinarski rad. Bio je deo grupe francuskih đaka koji su, kao deo vojnih i kulturnih odnosa, poslati na školovanje u Francusku. Zajedno sa svojim vršnjacima, proveo je vreme na koleđima u Francuskoj, gde je bio među najboljim studentima. Ovo iskustvo je oblikovalo njegov pogled na svet i novinarstvo. Tokom tih godina, već kao dečak, počeo je da piše, a njegov dnevnik, koji je pisao na francuskom i srpskom jeziku, pokazuje njegovu sposobnost da precizno zabeleži događaje, često ističući važnost istine i tačnosti.

Početak novinarske karijere i ratno izveštavanje

Petrović je svoju novinarsku karijeru započeo već tokom studija, pišući za listove “Republika” i “Progres”. Njegovo zapaženo izveštavanje iz Španskog građanskog rata 1936. godine, gde je izveštavao iz Barselone i Madrida, donelo mu je bezbroj priznanja. Poznavao je duboko političke okolnosti i često je izražavao svoja simpatije za republikanske borce, dok je saosećao sa španskim narodom u borbi protiv fašizma. Njegovo izveštavanje o Drugom svetskom ratu iz Pariza i kasnije iz Londona bilo je izuzetno detaljno i tačno, sa neposrednim uvidima u dramatične događaje poput bježanja francuskog stanovništva pred nacističkom okupacijom. Kao dopisnik iz Londona, Petrović je postavio temelje za radio-emisiju “Glas Jugoslavije” na Bi-Bi-Siju, koja je imala veliki značaj za informisanje jugoslovenskih građana tokom rata.

Značaj u novinarstvu i novinarskom obrazovanju

Pored novinarstva, Petrović je bio strastveni teoretičar novinarstva. Njegov rad u Udruženju novinara Srbije od 1945. godine, gde je izabran za predsednika, omogućio je mnoge inovacije u novinarskoj praksi. Njegovo zalaganje za novinarsko obrazovanje i usavršavanje bilo je temeljno, a na njegovu inicijativu pokrenut je Bilten Udruženja novinara NRS 1949. godine. Petrović je prepoznavao važnost profesionalizma i etičkog pristupa novinarstvu, upozoravajući da u kapitalizmu novine ne uređuje samo glavni urednik, već i direktori marketinga, što je, prema njegovom mišljenju, ugrožavalo novinarsku slobodu i integritet.

Dela o Beogradu i istoriji novinarstva

Njegovo najpoznatije delo obuhvatalo je istoriju Beograda, a knjige kao što su „Kako je postao Beograd”, „Beograd pre sto godina” i „Borbe starog Beograda” smatraju se temeljnim radovima na temu razvoja glavnog grada Jugoslavije. Petrović je svojim istraživačkim radom pružio bogat uvid u to kako je Beograd evoluirao kroz vekove, često povezujući političke i kulturne promene sa urbanim razvojem.

Pored tih dela, Petrović je ostavio i nedovršene rukopise kao što su “Oluja nad Francuskom” i “Ogled iz istorije štampe“, koji su posthumno objavljeni, ali još uvek čine značajan doprinos novinarskoj literaturi. Istorija novinarstva koju je želeo da predstavi u svom nedovršenom delu ostaje značajna za svakog novinara i istraživača ovog polja.

Nasleđe i uticaj

Mihajlov rad nije samo bio važan za novinarstvo, već i za razvoj novinarske edukacije u Jugoslaviji. Iako je iznenada preminuo 1949. godine, njegove ideje o novinarstvu, profesionalizmu i etici nastavile su da žive kroz njegov rad i posthumna dela. On je bio most između tradicije novinarstva i njegovih novih, modernih formi koje su se razvijale tokom 20. veka.

Mihajlo S. Petrović je ostavio neizbrisiv trag u novinarstvu, istoriji Beograda i u obrazovanju novinara. Iako je bio prekratko prisutan među nama, njegov rad, kako u novinarstvu, tako i u istoriografiji, nastavlja da inspiriše nove generacije novinara i istraživača. Mihajlo S. Petrović bio je novinar sa velikim N, koji je razumeo snagu reči i snagu novinarstva kao instrumenta za razumevanje sveta.

MATEMATIČAR MIHAILO PETROVIĆ ALAS

Foto: Wikipedia

Mihailo Petrović Alas je bio pronalazač i uticajan matematičar srpskog porekla. Njegovi glavni doprinosi nauci su diferencijalne jednačine i nekoliko radova na temu fenomenologije.

Takođe je bio veoma poštovan profesor Beogradskog univerziteta, a pored njegovog truda u oblasti matematike, bio je i muzičar, novinar, trgovac, pisac, ribolovac. Pored dostignuća na polju fenomenologije i diferencijalnih jednačina, Alas je takođe imao udela u razvoju prvog prototipa analognog računara.

Rani život i obrazovanje Mihajla Petrovića Alasa

Mihailo je rođen 6. maja 1868. godine u Beogradu. Nakon što je završio Prvu beogradsku gimnaziju 1885. godine, upisao je Filozofski fakultet, smer prirodnih nauka, s naglaskom na matematici. U septembru 1889. godine odlazi u Pariz, gde nastavlja svoje školovanje. Diplomu iz matematičkih nauka na Univerzitetu u Sorboni dobija 1891. godine. Potom sprema svoju doktorsku disertaciju koju brani 21. juna 1894. godine u Sorboni i tako postaje doktor matematičkih nauka. Njegov doktorat bio je iz oblasti diferencijalnih jednačina.

Stekavši potrebno obrazovanje i prošavši kroz obuku za nešto intenzivniji rad, Alas je postao jedan od profesora matematike na onome što nam je danas poznato kao Univerzitet u Beogradu. Bio je izvrstan poznavalac diferencijalnih jednačina tog vremena, a držao je predavanja iz matematike i jednačina sve do 1938. godine kada se penzionisao. Bila mu je tek 31 godina kada je postao član Srpske kraljevske akademije, a osim toga, bio je i dopisni član Jugoslovenske akademije znanosti i umjetnosti u Zagrebu.

Zbog svojih doprinosa i pomoći u različitim akademskim poduhvatima, 1939. godine Alas je postao jedan od počasnih doktora Beogradskog univerziteta, a iste godine nagrađen je ordenom Svetog Save prvog reda. Alasova veština i poznavanje matematike omogućili su mu da osnuje Beogradsku matematičku školu. U godinama koje su usledile iz ove škole su proistekli mnogi dobri matematičari koji su nastavili Alasov rad.

Zanimljivosti

Nadimak “Alas” – rečni ribolovac – potiče od njegove ljubavi prema ribolovu. Međutim, on nije bio samo poklonik ribolova, već je postao i stručnjak na ovom polju. Godine 1882. postao je ribarski šegrt, a 1895. godine je čak polagao ispit za ribarskog majstora. Njegova ljubav prema ribolovu je bila tolika da je čak jednom prilikom učestvovao i u pregovorima za zaključenje konvencije o ribolovu sa Rumunijom, a imao je udela i u dogovorima s predstavnicima Austro-Ugarske o zaštiti ribolova na Drini, Dunavu i Savi.

Pored toga što se zanimao za nauku i ribolov, Alas je bio i muzičar, svirao je violinu, a čak je i osnovao muzičko društvo pod nazivom Suz. Takođe je konstruisao hidrointegrator (prim. prev. analogni računar koji je rešavao dve klase diferencijalnih jednačina), a 1900. godine osvojio je zlatnu medalju predstavljajući ovu napravu na Svetskoj izložbi u Parizu.

Mihailo je, za života, objavio veliki broj svojih časopisa, naučnih radova, knjiga, kao i dela o svojim izumima. Bio je mnogostrana ličnost i strasno je voleo putovanja. Malo je poznata činjenica da je obišao sve evropske države, kao i da je stigao i do severnog i južnog pola! Pisao je o svojim utiscima o ljudima iz tih dalekih predela.

MIHAILO PETROVIĆ – PRVI SRPSKI PILOT

Foto: Wikipedia/Javno vlasništvo

Mihailo Petrović bio je prvi srpski pilot i jedan od prvih vazduhoplovaca u svetu koji je poginuo izvršavajući vojni zadatak 1913. godine. Isticao se neverovatnim talentom i hrabrošću, a njegovo delo predstavlja inspiraciju pilotima i sjajan deo početka priče o istoriji vazduhoplovstva Srbije.

Školovanje i karijera

Osnovnu školu je završio u svom selu. 1897. je upisao Vojnu zanatsku školu u Kragujevcu. 1902. je pokušao da se upiše u neku od vojnih akademija u St. Petersburgu u Rusiji. U tome nije uspeo, pa se 1903. vratio u Srbiju i prijavio se za podoficirsku artiljerijsku školu. Posle dvogodišnjeg školovanja 21-godišnji vodnik je 1905. raspoređen u Gardijski artiljerijski puk u Nišu. Narednik je postao 1910. godine u garnizonu Beograd.

Kada je srpska vojska 1912. godine pozvala dobrovoljce da se prijave za obuku za pilote, među njima je bio narednik Mihajlo Petrović. Posle uspešno položenih ispita kao i medicinskih pregleda poslat je u jednoj od prvih grupa u Francusku na obuku za pilota.

U Francuskoj je krajem maja pošao u Farmanovu (Farman) pilotsku školu u Etampu (Etamps). Posle dvadeset dana obuke kao prvi u grupi izvršio je svoj prvi samostalni let. Posle uspešnog završetka obuke 22 i 23. juna 1912. uspešno polaže završne ispite (mesec dana pre ostalih iz grupe) i tako postaje prvi srpski pilot aviona sa diplomom. Imao je međunarodnu pilotsku licencu FAI broj 979 a srpsku broj 1.

Prvi balkanski rat je započeo 8. oktobra 1912. Po povratku zemlju narednik pilot Mihajlo Petrović je raspoređen na prvi vojni aerodrom u Nišu, na Trupalskom polju. 12 aviona – mešavina Blerioovih monoplana i dvokrilaca Henri Farmana F-20 su sastavljeni do kraja decembra. Januar 1913. je iskorišćen za trenažne letove. Nakon kraćeg navikavanja na svoj avion Farman HF-20, koji je imao drugačije letne karatkeristike od aviona istog tipa na kojem je prošao obuku, narednik Mihailo Petrović raspoređen je u sastav novoosnovanog Primorskog aeroplanskog odreda čiji je prvi borbeni zadatak bio da pruža vazdušnu podršku trupama koje su opsedale Skadar.

Stradanje prvog srpskog pilota

Po dolasku u rejon dejstava odred je bio stacioniran na privremenom aerodromu u blizini sela Barbaluši. Nakon što su avioni sklopljeni, 7. marta su obavljeni i prvi letovi koji su prošli bez problema. Posle poručnika Stankovića, na red je došao i naredni Petrović koji je uzleteo u svom avionu tipa Farman. Petrović je napravio krug iznad sela Megluši i Bušati, na visini od oko 1.500 m. Na prilazu aerodromu, ugasio je motor i počeo sa pripremama za sletanje. Međutim, u tom trenutku njegov avion je pogodila snažna vazdušna struja zbog čega je avion naglo usporio, a zatim se prevrnuo. Narednik Petrović izbačen je iz aviona na visini od oko 1.000 m i nije preživeo pad. Njegov avion je teško oštećen prilikom udara u zemlju.

Narednik Mihajlo Petrović prvo je sahranjen 8. marta 1913. godine u selu Barbaluši. Nakon završetka Balkanskih ratova, njegovi posmrtni ostaci preneti su na Cetinje i sahranjeni uz najviše vojne počasti. Zatim su 1. oktobra 1931. preneti u Beograd na Novo groblje, gde i danas počiva.

Na Mihailovoj rodnoj kući, u selu Vlakča, postavljena je spomen-ploča. Vazduhoplovni savez Srbije na svom sajtu piše da je zalaganjem Vlakčana osnovano Zavičajno udruženje Mihailo Petrović, a da je 14. jun postao seoska svetkovina.

Naslovna fotografija: Arhiv SANU, Mihailo Petrović

NEWSLETTER

Prethnodni članak

1/3 Podsećamo vas na znamenite Srbe (i njihova dostignuća) koji su doprineli razvoju kulture, nauke i umetnosti

Sledeći članak

Zahvaljujući jednom Srbinu berbernice širom Evrope od 1865. godine koriste mašinicu za šišanje

Ne propustite

Zahvaljujući jednom Srbinu berbernice širom Evrope od 1865. godine koriste mašinicu za šišanje

U zavičaju nije našao razumevanja za svoj izum, zbog čega odlazi u

1/3 Podsećamo vas na znamenite Srbe (i njihova dostignuća) koji su doprineli razvoju kulture, nauke i umetnosti

Obrazovanje je najmoćnije oružje koje možete upotrebiti da promenite svet – Nelson

Priča o Kseniji Atanasijević, prvoj ženi sa titulom doktora nauka u Srbiji koja je stradala u svim režimima

Dok šetate Jevremovom ulicom u starom beogradskom delu grada Dorćol, tabla na