Kratka istorija nekadašnjih prvih redova revija velikih modnih kuća, kojima današnji ne mogu ni prići

Početak
07/02/2025

Nedelja mode u Njujorku je u toku i trajaće do 11. februara, a pored toga što su sve oči uprte u kreacije, pogled ne može da se skrene ni sa prvih redova.

Već odavno znamo da sve poznate ličnosti i osobe sa “A-liste” sede u prvim redovima na revijama kako bi modne kuće poboljšale svoj “imidž”, a pojedinci istakli svoj stil i pokazali lojalnost brendu. Uverićemo vas da je bilo mnogo drugačije pre nego što su na primer Anna Wintour i Nicki Minaj počele da dele prvi red.

Od kada su nastale modne piste, postojali su i prvi redovi. Improvizovane modne piste bez posetilaca formirane su davnih 1860-ih godina, kada je modni kreator Čarls Frederik Vort (Charles Frederick Worth) prvi izložio svoju kolekciju na živim modelima.

Tek 1920-ih godina, kada su dizajneri poput Coco Chanel, Madeleine Vionnet i Else Schiaparelli “naterali” ljude da prisustvuju revijama u njihovim intimnim salonima mode, počela je era posetilaca istih. Godine 1931. Elsa Schiaparelli je pokazala kolekciju u Njujorku, međutim, fotografima nije bilo dozvoljeno da prisustvuju. Od tog trenutka se razvila kultura prvog reda i interesovanje za to ko sedi u njemu.

Embed from Getty Images

Kada je u pitanju modna fotografija prvog reda, da li je revija Kristijana Diora iz 1947. godine – kada je prvi put pustio fotografe unutra – zvaničan početak svega? Za primer uzmite fotografiju iznad, na kojoj urednice Harper’s Bazaara Marie Louise Bousquet i Carmel Snow sede u prvom redu na Diorovoj reviji, a Alexander Liberman, umetnički direktor američkog izdanja magazina Vogue, sedi iza njih u drugom redu.

Podsetimo se i Diorove revije koje su oduvek uvek bile pune značajnih ljudi, pa čak i članova kraljevskih porodica. Na fotografiji ispod možete videti princezu Margaret sa proslavljenim kreatorom Kristijanom Diorom. Ipak, verujemo da ćete se složiti sa nama… zvanice na revijama nekada i sada se mnogo razlikuju.

Embed from Getty Images

Prisustvo slavnih na revijama postala je norma, naročito tokom 1960-ih godina, kada su francuski dizajneri doživeli veliki uspon.

Na primer, zvezde poput Barbare Streisand, Marlene Dietrich, Catherine Deneuve i Bianca Jagger prisustvovale su revijama modnog kreatora Saint Laurent-a, što je dodatno doprinelo njegovoj popularnosti..

Jedna od prvih saradnji modne kuće i slavnih bilo je prijateljstvo između Ibera de Živanšija (Givenchy) i Odri Hepbern (Audrey Hepburn).

Tek 1973. godine svet je video prvu priznatu Parisku nedelju mode (dok je Nedelja mode u Njujorku osnovana 1943. godine). U vreme kada su zavladale osamdesete, Andy Warhol i Brooke Shields bili su stalni posetioci revije modne kuće Valentino, što dokazuje i fotografija u nastavku iz 1982. godine.

Embed from Getty Images

Moramo napomenuti da su sve prisutne zvezde na nekadašnjim revijama, bile u bliskim prijateljskim odnosima sa kreatorima i osnivačima modnih kuća, što je možda i jedna od većih razlika kada govorimo o prvim redovima nekada i sada.

Naslovna fotografija: Wikipedia/Public domain

Ostavite odgovor

Your email address will not be published.

NEWSLETTER

Prethnodni članak

Porodična tradicija duga 77 godina – sve o brendu Cesare Paciotti koji se proslavio zahvaljujući ženskoj potpetici

Sledeći članak

Ko je bio čuveni Azzedine Alaïa, krojač koji je nakon samo četiri dana u modnoj kući Dior dobio otkaz?

Ne propustite

Životna priča Elze Skjapareli i njena “slučajna veza” sa Srbijom

O nekim ljudima koji su u određenom trenutku u istoriji mode ostavili

Ni ne slutite koliko je istorija modne kuće Loewe zapravo duga, a priča o naslednicima je neverovatna

Modna kuća Loewe, osnovana 1846. godine u Madridu, u Španiji, poznata je

Kako je Nedelja mode dospela u London? Saznajte sve o istoriji jednog od većih modnih događaja u Evropi

Svaka od modnih prestonica “velike četvorke” odiše veoma posebnim šarmom, od milanske