Koji je najskuplji sastojak u parfemima? Donosimo tajnu koju su mnogi parfimeri skrivali do smrti

Početak
04/01/2025

Stari Grci i Rimljani su ga prodavali kao čisto ulje. Pre nekoliko vekova, ugostitelji su isključivo njime mirisali veš. Danas se ekstrakt tog cveta nalazi širom sveta – kao aroma u tinkturama, lekovitim sirupima i začinima, kao nota u aromatičnim vinima i kozmetici, kao kultni miris u parfemima – i može da košta više od zlata, verovali ili ne.

Da li znate o kom cvetu je reč?

Iris je tajna parfema koji je Gabrielle Chanel čuvala do svoje smrti, legendarna nota parfema Iris Silver Mist Serža Lutensa, krije se i u muškim parfemima poput Dior Homme, a bez njega mnogi parfemi ne bi mirisali prepoznatljivo, a verovatno se ne bi ni prodavali. Među njima je i Lancome La Vie Est Belle, parfem koji je nekoliko godina zaredom proglašen za najprodavaniji u Francuskoj. Mnogi parfimeri koji su kreirali ove kultne mirise, do svoje smrti čuvali su njihovu najskuplju tajnu.

Iris je cvet koji ćete naći gotovo na svakom uglu, ako bolje pogledajte oko sebe. Obično je ljubičaste boje, elegantnog ali pomalo čudnog izgleda, često se gaji kao ukrasna biljka, a u srednjem veku su joj pripisivala magijska i alhemijska svojstva. Ali zbog čega je toliko skup sastojak ako se može pronaći svuda?

Suši se 2 do 3 godine

Prvo se mora očistiti ručno, iseći na male komade, a zatim dehidrirati 3 dana na 30 °C da bi se izgubilo 60% vode koju sadrži. U suprotnom će početi da se menja. Zatim dolazi najvažniji deo tretmana: sušenje. Mahune se suše na vrećama 2 do 3 godine, dok ne postanu tvrde kao komad drveta, nakon čega se drobe. u fini prah i tek tada se esencija može ekstrahovati parnom destilacijom.

Predfinalni proizvod destilacije je puter, nazvan “maslac irisa” ili “beton”, koji se na kraju ponovo destiluje da bi se dobila apsolutna ili čista esencija u viskoznom stanju. Cena visokokvalitetnog karamel putera, na primer italijanske sorte palid koja raste na obroncima Toskane, može da dostigne i 100.000 evra po kilogramu.

Ali šta čini iris tako posebnim i zašto je uključen u formule parfema?

“Najzanimljivija stvar u vezi sa esencijom irisa je: što je duže držite na koži, to je miris jači i obimniji”, objašnjava Kristofer Šeldrejk, parfimer koji brine o sirovinama, plantažama i voćnjacima perunike u Grasu u kući Chanel na jugu Francuske, gde je ova dizajnerka posedovala sopstvenu plantažu Irisa.

Konačno, pitate se kako miriše ulje irisa?

Apsolutno božanstveno. Za one koji su zainteresovani za miris Iris Pallida, “običnim smrtnicima” najbliža je cvetna esencija Iris Germanica koja miriše (skoro) kao prava stvar i može se pronaći u francuskoj internet prodavnici Aromazone gde 1 gram košta 8€.

Ostavite odgovor

Your email address will not be published.

NEWSLETTER

Prethnodni članak

Pet frizura koje će biti obožavane u 2025. godini – pojedine slavne dame su ih već isprobale

Sledeći članak

Ovog januara nosimo ruževe u braon nijansi, evo kako da izgledaju savršeno na usnama

Ne propustite

Gornja, srednja i bazna mirisna nota – koja je njihova uloga u sastavu jednog parfema?

Razumevanje parfemskih nota ključno je za pravilno tumačenje i uživanje u mirisima

Clean office nails – elegantan i jednostavan manikir koji bi mogao da zavlada svetom lepote u 2025. godini

U narednim mesecima u fokusu će ponovo biti kratki i uredni nokti

Prirodne maske za lice od gline koristile su Egipćanke i Rimljanke, a evo zašto su one savršen saveznik za zdravu kožu

Još od drevnih civilizacija, glina je bila cenjena kao moćan saveznik u