Fraze i izrazi – donosimo vam veliki modni rečnik

Početak
22/08/2023

Sigurno ste se tokom čitanja članaka o modi u raznim magazinima susretali sa frazama koje vam nisu najjasnije ili niste sigurni šta znače.

S toga smo u nastavku za vas pripremili detaljan rečnih modnih fraza i izraza koji se upotrebljavaju u ovoj industriji.

A

Aksesoar– U bukvalnom prevodu aksesoar znači dodatak iliti modni detalj koji služi da nadogradi odevnu kombinaciju ili stajling. Tašna, ešarpa, marama, kravata, cipele, naočare za sunce, čarape, šešir… čine aksesoar pa je jasno da jednostavna odevna kombinacija postaje stajling zahvaljujući pažljivom odabiru i međusobnom kombinovanju ovih detalja.
Aplikacija– Kada govorimo modnim jezikom i kažemo aplikacija, ne mislimo na softverski program za telefon. Ovde aplikacija znači dodati, pridodati, zalepiti, ušiti… U plastičnom primeru to bili biseri na bluzi ili cvetovi na košulji.

Foto: Pexels

B

Biser– Čuveni biseri iz školjki spadaju u najvredniji i najređi nakit. U modnom svetu se pak ne misli na to da li su pravi ili pravilnog oblika već se biseri spominju u kontekstu prefinjenog stila. A la royal family recimo. Pa ukoliko želite da ostavite utisak smerne aristokratkinje, onda stavite bisere. Ako želite da idete korak dalje, nosite ih sa kontrastnim komadima kao što su pocepane farmerke jer tako to rade street style pozerke.
Bomber– To je kratka jakna sa elastičnom trakom na pojasu i rajsferšlusom napred. Kod nas je ovaj model poznatiji kao fajerka, no, od pre nekoliko sezona reč bomberje opšteprihvaćena pošto je ovaj model dobio nebrojeno mnogo verzija u dužinama, materijalima, bojama kao i mogućnost kombinovanja.
Bukle– Kada vam kažu da je sako ili kaput od buklea, misli se na materijal, tkaninu koju su koristile naše bake ili mame za kostime ili kapute. Lice tkanine je ispreplitano čvorovima, dok je naličje glatko.

C

Clutch–Potiče od istoimenog glagola clutch koji u engleskom jeziku znači hvatati se, zakačiti se, pa tako ima smisla što modni clutch označava malu tašnu koju držite u ruci. Pismo-forma je prevaziđena, pa tako imate bezbroj varijacija na temu po pitanju oblika, materijala i boja. Elegantna tašna za posebne prilike sada se nosi i preko dana. Ono što je takođe prevaziđeno jeste da ona mora biti u boji cipela ili kaiša.
Crocs– Sada već rasprostranjen i poznat brend koji proizvodi klompe od pene kao jedan od najudobnijih ali najružnijih komada obuće. I dok su deca na plaži preslatka u tzv. kroksicama, kod odraslih je situacija drugačija. Bila je drugačija. Dok prošle sezone Christopher Kane nije dodao aplikacije u vidu cvetova i povećao vrednost, modnu i novčanu, svakog para ove obuće. To još uvek odjekuje u modnom svetu, naročito od kada je kuća Balenciaga uvela Crocs platformom, što je apsolutni must-have svih koji nažalost, prate trendove.

Crop-top– Ako ovu odrednicu prevedemo bukvalno, imamo: isečen top (gornji deo). Ako još uvek niste sigurni, samo se setite kako izgleda sportski grudnjak, to dođe nekako u istoj toj formi samo u svim drugim materijalima. Kada govorimo o ovom trendu koji je pre nekoliko sezona bio na vrhuncu, on se nije nosio kao ranije sa plitkim farmerkama već u verziji koja pokazuje manje kože uz pantalone sa visokim strukom ili midi-suknjom koja akcentuje struk, a gde je vidljivo samo od dva do četiri centimetra kože. Fokus: gornji trbušnjaci.

Č

Čarape– Čarape su važan faktor u modnom svetu, možda su najpoznatije bele Michaela Jacksona, koje je kralj popa uparivao sa crnim lakovanim cipelama i pantalonama na crtu. Svakako je povratak sokni pojava koja se s vremena na vreme dešava u modnom svetu, pa je tako ove sezone uz sandale sa kaišićima dozvoljeno nositi dokolenice sa printom ako navijate za Gucci tim ili one sportskije ukoliko nosite Prada dres. A da! Imate i treće mesto, bele sportske koje osim u njihovom prirodnom okruženju kakvo su patike možete nositi i uz sandale, samo je obavezno da birate retro verziju sa dve ili tri crte pri vrhu.

Čekirati stajling – Za slučaj da radite u modnoj industriji, to znači da osoba koja je zadužena za ovo radi na izlasku iz bekstejdža i poslednji put proverava da li je sve na svom mestu, odeća, kosa i šminka. Tokom modnog slikanja to radi glavni stilista pre nego što škljocne foto-aparat. Dok u normalnom okruženju to znači da poslednji put bacite pogled na ogledalo  i vidite da li je sve okej pre nego što izađete iz kuće.

Ć

Ćore–Verovatno znate još uz školskih dana da ćore, cvike ili tegle znači naočare i to onaj svima poznat model za štrebere. Vremena se menjaju pa ako ste zbog tih istih nekada ismevali nekog, danas bi trebalo da aplaudirate jer po svim modnim trendovima, a naročito onom koji plasira Gucci– nerdovi su apsolutni hit!

D

Dress code – Kao što postoje pravila ponašanja, isto važi i za pravila odevanja. Dakle, određene institucije imaju svima poznat dress code ili u prevodu – kupaći kostim nije za pozorište. To verovatno već znate, ali dopuna ovog značenja jeste da kao što je za ulazak na određeni event potrebna pozivnica ako na njoj piše dress code, to znači da se ovog pravila morate pridržavati ako želite da događaju prisustvujete.
DIY– Do It Yourself ili Uradi sam. Uz bezbroj tutorijala na YouTubeu sve možete sami, da skuvate, napravite komad nameštaja, ali i da sašijete odeću. Dakle, u modnom svetu to znači ekonomičnost. Pronađete neki must-have ultra-mega popularan trendovski komad i verujte, već postoji tutorijal na tu temu kako ga napraviti za malo para uz detaljna uputstva naravno. Pa tako recimo imate Vetementsčizme na kojima umesto štikle može da stoji Bic upaljač. Ako savladate ovo, uštedeli ste oko 1.500 evra.

Foto: Pexels

Duks–Skraćeno od dukserica – a to je sportski gornji deo odeće koji može biti s kapuljačom ili bez nje, s rajsferšlusom ili bez njega. Ali već nekoliko sezona u modnom svetu duks nije samo duks, već hoodie – što je još jedna reč koju bi trebalo da znate. XL duks sa kapuljačom je komad koji osim u vama znanim kombinacijama možete nositi uz ultrakratak minić i čizme preko kolena ili martinke, ili uz zlatne ili crvene sandale sa kaišićima – na vama je. Sako i kožna jakna preko su dodatne opcije.

Džak–Ovaj termin smo savladali u kabini za presvlačenje kada se ogledamo i shvatimo da smo uzeli nekoliko brojeva veću haljinu. Džak kroj haljine je zapravo nestrukirana, široka haljina gde ne vide linije tela – fashion izraz bi bio oversized.
Džindžer– To je boja đumbira. Kada smo bili mali, to je bila boja mačke Garfield, a onda smo naučili da je to boja farbe za kosu ako želite da budete riđi kao da dolazite iz Škotske. To je zapravo nijansa između braon i narandžaste boje.

E

Editorijal– U modnom svetu ta reč označava set fotografija koje se najčešće rade za print ili online publikacije. To je artističan način da se prikaže moda, a iza editorijala stoje, u punom i suženom sastavu: art direktor, fotograf, stilista, šminker, frizer, manikir, model, scenograf, rekviziter, asistenti. Za razliku od advertorijala, kamapanja i lookbookova, ovde je stajling sačinjen od više brednova i ne mora nužno da se vidi svaki komad odeće, advertajzing je u drugom planu u odnosu umetničku ideju koju editorijal treba da prenese kao što to čine  druge umetničke forme.

Eklektika– Ova reč vezuje se za eklektičan stil koji zapravo znači miks elemenata iz različitih perioda i stilova nastao kombinovanjem boja, materijala i formi. Ovo je jedan od najefektnijih stajlinga s obzirom na to da privlači najviše pažnje, a o čemu svedoči broj street syle fotografija. No, u realnom svetu budite pažljivi jer je tanka granica između eklektičnog stajlinga i apsolutnog haosa.
Ešarpa–I nije baš nova reč, odavno smo je svi prihvatili, ali često dovodi do zabune. Ešarpa je uzan dugačak šal od tankog materijala od koga se pravi marama. Može biti od lamiranog materijala ili svile, može da se nosi kao ogrtač za ramena preko haljine u svečanim prilikama ili da bude od pamuka sa pintom – takve se nose svakodnevno kao aksesoar koji daje živost stajlingu svojim bojama. Naša omiljena opcija je da se nosi na glavi uz maksi-haljinu ili kupaći kostim preko leta.

F

Fedora– Najpoznatiji muški šešir uskog oboda, uštinut na vrhu. Sinatra ga je proslavio globalno, pa ga je u to vreme nosila gospoda u verziji sačinjenoj od vune ili zečje dlake. Slava ovog modela ne prestaje, pa se tako i dan-danas nosi, pravi od raznih materijala, računajući slamu, te je kao takav pogodan za plažu ili kao odličan aksesoar za Instagram fotku.
Frak– Najsvečaniji muški komad odeće koji se po pravilu nosi na velikim svečanostima i prijemima. Prepoznatljiv po dužem zadnjem delu i kraćem pažljivo ukrojenom spreda u visini struka. Ako mislite da je ovaj komad postao muzejski eksponat, imamo internet eksploziju odnedavno – naime, kada se na kraljevskom venčanju David Backham pojavio u fraku, modni svet je doslovce zanemeo. Ovo je između ostalog bio savršen PR za Dior Hommejer je prva kreacija novog kreativnog direktora Kima Jonesa.

G

Guma– U modnom svetu danas znači čizma, torba, ogrlica, suknja, haljina, pantalone… u prevodu gotovo sve što možete da zamislite pravi se od gume. Možda vam nije omiljeni materijal tokom leta, ali jeste jedan od onih koji neprestano tehnološki napreduje, pa sve više dobija oblik i odlike prirodnih materijala i pritom je u trendu.

H

Helanke– U 18. veku nosili su ih muškarci, plesačice su ih preuzele 60-ih godina 20. veka, a svoju popularnost dostižu 70-ih i 80-ih, kada počinju da se prave od likre. I dok su odlično išle uz kovrdžavu kosu i kožnu jaknu tih 80-ih, kasnije se sele sa ulica u teretanu ili na atletsku stazu jer prelaze u segment sportske opreme. Kao takve helanke su izrađene od najrazličitijih materijala koji upijaju znoj i brzo se suše, pa su jedan od omiljenih komada sportista.

Ako govorimo o modi i trendovima, sportswear je od prošle sezone doživeo apsolutni preporod, pa su patike za trčanje zamenile štikle na ulicama, a helanke pantalone, o čemu svedoče street style raporti.

I

Iconic piece– Ikonički komadi jesu oni koji su bili apsolutni trend, a onda su položili i test vremena i godinama kasnije ostali neprevaziđeni u svojoj vrsti. Dobar primer jeste čuvena Birkin tašna koju je napravio Hermès za Jane Birkin, a koja i danas, decenijama nakon prvog modela košta nekoliko hiljada evra i smatra se neprevaziđenom klasikom.

J

Jednostavnost – Može i minimalizam, koji se kao trend odnosi na svedene, jednostavne krojeve, bez suvišne dekoracije koja nema nikakvu funkciju. Minimalistički stil bio bi sinonim, a osim jednostavne forme karakteriše ga i jednostavan kolorit, dakle – crna, bela, siva i bež, bez printova i jarkih nijansi.

Japanke ili jadranke– Nosile su se u drevnom Egiptu, a zatim kao deo tradicionalne japanske nošnje.

Sačinjene od pirinčane slame i drugih vlakana, japanke su postale prepoznate od drugih civilizacija. Sada ih ima u raznim varijantama, najčešće izrađene od gume i plastike, a popularne i prepoznatljive kao jeftine papuče za plažu koje nosi ceo svet. Kod nas su se još nazivale i jadrankama.

K

Kardigan– To je džemper na raskopčavanje od tanje tkanine. Osnovna verzija je napravljena od kombinacije kašmira, svile i pamuka, tkanje je gusto, džemper je tanak i ima male dugmiće. No, ovaj komad je doživeo evoluciju, pa se sada izrađuje bez dugmadi, ovrsized, sa rajsferšlusom, do kolena, od vune….
Krinolina– To je podsuknja koja se koristila od davnih vremena, posebno u viktorijansko doba.

Podsuknja je nekad bila najčešće sačinjena od žičanih, a sada plastičnih obruča spojenih tkaninom. Nekada se nosila na balu, a danas je ostala kao deo pozorišnih i baletskih kostima, ali i kod venčanica. Drugi naziv koji se odomaćio je da je to korpa za venčanice, što nije slučajno jer se prvobitno zaista krinolina pravila od savitljivog pruća.

L

Logomanija ili logo trend– Najupečatljiviji primeri kojima se ovaj termin može objasniti jeste Louis Vuitton ili Gucci tašna sa printom logoa preko celog komada ili Versace total logo look na reviji od prošle sezone, a ako bismo probali da ga beogradizujemo, kod nas bi to bile bele majice sa Levi’s ispisom preko grudi.

LJ

Ljubav– Ljubav i moda je jugoslovenski film iz 1960. godine u režiji Ljubomira Radićevića, a u kome su glumili Beba Lončar, Dušan Bulajić, Miodrag Petrović Čkalja, Mija Aleksić, Ljuba Dedić i drugi, a u kome su na muziku Darka Kraljića i Bojana Adamiča pevali Ivo Robić, Gabi Novak, Vlastimir Đuza Stojiljković, svirali kvartet Predraga Ivanovića i drugi.

Kasnije na osnovu istoimenog filma nastaju mjuzikl i opera, radio i TV emisije, kolumne… Ljubav i moda kao fraza ostaje da živi i danas budeći lepu nostalgičnu emociju.

M

Must-have– E to je komad odeće ili aksesoara koji je apsolutni trend ovog trenutka, a u bukvalnom prevodu to je objekat koji većina želi da poseduje.
Mini, midi, maksi dužina– Ove tri dužine najlakše je objasniti na primerima sukanja.

Dakle, ne kaže se džabe minić jer se odnosi na kratku suknju iznad kolena ili do pola butina. Midi dužina bi bila, recimo, suknja na falte do ispod kolena ili do pola listova. Maksi dužina je naravno maksimalna i ide ili od članaka ili do poda kada se obuća ne vidi.

Foto: Pexels

N

Neon– Iako je neon u osnovi hemijski element koji pretežno služi za rasvetu, u modnom svetu odnosi se na boje. Neonske ili fluorescentne boje karakterišu ovaj trend koji, iako danas nije popularan kao ranije, ostao je u komadima novih kolekcija sportske odeće.

NJ

Njujorška nedelja mode– Postoje četiri modne prestonice u kojima se na nedelju dana zaredom smenjuju nedelje mode, a to su London, Milano, Pariz i, kako kaže naša odrednica, Njujork.

O

Outfit– Stajling, odevna kombinacija ili bukvalno: set odevnih komada obogaćen aksesoarima.
Odora ili odežda – To je starinsko svečano odelo ili savremenim izrazom – uniforma. U istorijskom i religioznom kontekstu to je bila svečana odeća vladara, vitezova, kraljeva i plemića, kao i odeća sveštenika.

O

Odora – Stara srpska, ali i hrvatska, reč za svečano odelo, starinsko odelo ili uniformu. Iako se danas retko može čuti, najčešće se pominje kada se koristi za uniformu i to vojnu, policijsku, za vatrogasce i slično, ali se odnosi i na crkvenu, zato se sveštenička odora često pominje kao pojam pa mnogi misle da se ovaj termin samo na nju odnosi.

P

Pop-up store – Ovaj izraz se kod nas koristi odnedavno, iz prostog razloga što je i ovaj trend tek došao kod nas. Ipak, trebalo da ga savladate jer izgleda da će se ubuduće znatno češće koristiti.

Pop-up store označava radnju, prodajno mesto ili shop, ako vam je tako draže, koji se otvara na nekom mestu, radi neko određeno vreme, a zatim se zatvara – i kao da nije ni postojao.

R

Retro – U bukvalnom prevodu ova reč znači natrag, nazad, ponovo i slično. U modnom svetu retro znači ponovno vraćanje određenog stila koji se vezuje za neko prošlo vreme.

Naravno, ne misli se na daleku već na blisku prošlost kao što je prošli vek na primer. To su retro komadi odeće, recimo oni iz 60-ih ili 70-ih godina prošlog veka, koje nosimo danas.

S

S – Iako gotovo svi znamo na šta se odnose odnosi slovo S kada ga vidimo na etiketi, valjalo bi i podsetiti se od kojih reči potiču  S/M/ L/ XL skraćenice.

Tako je najmanja veličina S skraćenica od reči small, M od medium, što znači srednja veličina, L se odnosi na large u značenju velika veličina, dok je XL extra-large, a XXL bi bilo double extra-large.

Š

Šalvare– Ova reč je turskog porekla i označava široke pantalone u bukvalnom prevodu, a došla je u turski jezik preko persijskog jezika. Modni svet ih vezuje za Osmansko carstvo, ali i za Indijski polukontinent, gde se nose u kompletu sa gornjim delom koji liči na dugu košulju. Taj komplet naziva se šalvar kamiz.

Kao i dimije, šalvare su široke pantalone jednostavnog kroja sa istom prednjicom i zadnjicom, bez ikakvih proreza i džepova, nešto šire u struku, a uže oko gležnjeva. Danas postoji bezbroj modnih rešenja na ovu temu.

T

Trench coat– U transkripciji glasi trenč kot i pojam je koji se već odomaćio na našim prostorima – a znači mantil. Reč je o komadu koji nam je svima poznat, koji liči na kaput od tankog materijala sa pojasom na struku i duplim kopčanjem.

Istorijski gledano on potiče od vojnih uniformi koje su redizajnirane u ekstremno popularan komad kako za poslovni stil uz odelo, tako i za casual. Ako bi trebalo da izdvojimo brend koji je sinonim za trench, to bi bio, naravno, Burberry.

U

Ugly shoes trend – Najnoviji trend u prevodu znači – trend ružnih cipela, a u poslednje vreme misli se najviše na patike, dok se preko leta odnosi na a la Birkinstocksandale. Dakle, što ružnije to modernije. Najnovije Blaenciaga patike treba da liče na one iz 90-ih koje ste sada pronašli pored kontejnera.

Z

Zipper – Ova reč se koristi u istom značenju kao i reč rajsferšlus, koja potiče iz nemačkog jezika. To je tip spojnice dva komada materijala koji čini red zubaca postavljenih naspramno i uklapaju se jedan u drugi kada je zatvorena.

Klizeći mehanizam ih spaja kada se povlači na jednu stranu, a kada se povlači na drugu, on ih razdvaja. Primenjuje se na odeći, ali i na torbama i drugim vrstama tekstila.

Ž

Žaket–Potiče od francuske reči jaquejaquett. I danas je još uvek koriste naše majke ili bake, pa ste je sigurno čuli, ali možda niste sigurni na šta se odnosi. Naime, kada se kaže žaket, misli se na dugačak muški kaput za svečanije prilike, na ženski kratak kaput ili sako ili dečji kaputić.

NEWSLETTER

Prethnodni članak

Kako su se venčanice menjale kroz vekove?

Sledeći članak

Zašto je važno da NE pratite baš svaki modni trend?

Ne propustite

EKSKLUZIVNO – Kobi Halperin, kreativni direktor modne kuće Emanuel Ungaro o svojoj karijeri i utiscima iz Srbije

Napomena: Intervju donosimo u engleskoj i srpskoj verziji zbog inostranog i domaćeg

“British Fashion Council” doneo odluku – proglašen dizajner i model godine, tu je i spisak ostalih nagrada

“British Fashion Council” (BFC) je organizacija koja podržava, prvenstveno britansku, a zatim

Evolucija čizama, bezvremenskog (modnog) komada koji je danas neizostavni deo svakog zimskog autfita

Zimske čizme neizostavni su deo svakog ovosezonskog autfita. Iako je njihova prvenstvena